Jak działa karta kredytowa i jak z niej korzystać?
Redkacja Żródło
Karty kredytowe - promocje
Jedną z najbardziej korzystnych promocji bankowych będzie taka dotycząca kart kredytowych, banki są tutaj w stanie zaproponować nam spory bonus na start, ponieważ doskonale wiedzą, że w dłuższym okresie będzie się im to zwracać. Polacy w wielu przypadkach nie rozumieją działania kart i mogą popełniać błędy, które zazwyczaj są zyskiem dla banku. Dodając do tego możliwość dokonania impulsywnych zakupów za nieswoje pieniądze łatwo można dostać się w pętle zadłużenia a banki na to właśnie starają się liczyć. Nie oznacza to jednak, że karty kredytowe są złe. Wręcz przeciwnie umiejętne korzystanie z pieniędzy banków może nam wyjść na plus. O co tak naprawdę chodzi o tym powiemy w dalszej części poradnika. .
Różnica między kartą kredytową, a debetową
Każda karta kredytowa mimo, że jest podobna do debetowej estetycznie to ma kilka innych cech. Po pierwsze karta debetowa wydawana będzie do rachunku bankowego. Kartę kredytową wydaje się jedynie niektórym, takim osobom, którym bank zaufa i będzie w stanie wydać pozytywną decyzję kredytową. Rożnica tutaj jest podstawowa taka, że płacąc kartą debetową będziemy płacić własnymi pieniędzmi. Jeśli na rachunku nic nie będzie to teoretycznie karta debetowa stanie się bezużyteczna i nie da okazji na zakupy. Jeśli chodzi o kartę kredytową to sprawa jest inna, ponieważ startujemy z saldem 0 ale bank pozwala nam się zadłużać i wydajemy jego pieniądze. Ale oczywiście tyle ile wydamy potem będzie trzeba oddać. Banki na starcie wymagają więc pokazania dokumentów dochodowych, by określić czy będziemy w stanie ewentualny kredyt spłacać.
Sprawdź także:
Dochód - upoważnienie do kredytu
Nie ma w tym nic dziwnego, że banki będą od nas wymagać stałych dochodów. Z resztą zależnie od nich i wydatków a także sytuacji w BIK przyznany limit kredytowy może być na poziomie kilkaset złotych a może być na poziomie kilkaset tysięcy.
Okres bezodsetkowy
Dlaczego więc korzystamy z kart kredytowych, skoro po prostu wiąże się to z wydawaniem nieswoich pieniędzy? Chodzi tutaj o okres bezodsetkowy a więc czas, gdy jeśli spłacimy w określonym czasie zadłużenie to nie będziemy mieli żadnych opłat. Może to być nawet okres sięgający dwóch miesięcy.
Aby zrozumieć mechanizm działania okresu bezodsetkowego trzeba wiedzieć jaki jest ten okres rozliczeniowy jaki nas dotyczy. Trzeba wiedzieć kiedy miesięczny cykl się zaczyna. Dzięki temu będzie można bez większych problemów określić sobie jak to w naszym przypadku wygląda i kiedy można będzie rzeczywiście liczyć na działanie tego okresu, w którym odsetek nie trzeba będzie płacić.
Zostaw komentarz