Kredyty hipoteczne

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Redkacja Żródło
paź 15 2019

wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny tak jak pewnie wiele osób wie uzależniony będzie od wielu różnych parametrów. Dobry i pasujący do sytuacji klienta kredyt to połączenie kilku różnych parametrów. Wśród tych szczególnie ważnych elementów na jakie trzeba będzie zwracać uwagę będzie koszt wcześniejszej spłaty.

To istotna kwestia, ponieważ sytuacja nasza może się zmieniać w trakcie trwania kredytu i może się pojawić chęć do tego, by zdecydować się na wcześniejszą spłatę kredytu. Warto dobrze wiedzieć jak wyglądają koszty z tym związane. Wielu klientów nie ma na tym polu wiedzy i często wydaje im się, że ta nadpłata będzie związana z nadpłatą odsetek. W praktyce jednak chodzi tutaj wyłącznie o spłatę kapitału, wtedy będzie można mówić o tym, że dochodzi do spłaty wcześniejsze.

Krótszy czas kredytowania czy niższa rata?

Każdy bank przygotowuje swoje rozwiązania jakie będzie wprowadzał. Mogą być różne prowizje, marże, koszty wcześniejszej spłaty. Różne jest także podejście do tego jak kredyt jest obliczony, gdy będzie wcześniejsza spłata. W każdym banku można będzie obniżać ratę przy jednoczesnym zachowaniu okresu kredytowania. W niektórych bankach dodatkowo będzie można wybrać krótszy czas kredytowania przy zachowaniu raty sprzed okresu nadpłaty. Co więc będzie najlepszym rozwiązaniem dla nas? Tutaj musi być zawsze indywidualna decyzja i kwestia własnej kalkulacji. Jeśli rata będzie dla nas odpowiednia i możemy ją spłacać to wydaje się, że lepiej będzie skrócić czas trwania kredytu.

Czytaj również: Jakie dokumenty są wymagane do kredytu hipotecznego?

W takiej sytuacji mamy gwarancje, że te korzyści jakie uzyskamy będą dla nas wymierne. Jeśli skracamy okres będziemy mieli krócej trwający kredyt i będzie można znacząco ograniczyć wysokość odsetek. Jeśli natomiast uda się nam zmniejszyć wysokość raty, ale kredyt zostanie długo z nami tak jak było to założone to w takiej sytuacji zmniejszymy odsetki, ale w mniejszym stopniu.

W jaki sposób realizowana jest wcześniejsza spłata?

Jeśli chodzi o tą wcześniejszą spłatę jeśli będzie ona realizowana to w praktyce dla banków nie będzie to korzystne zdarzenie. Im dłużej będzie trwał kredyt tym więcej spłacimy odsetek i tym samym jak wiadomo bank zarobi więcej. dlatego warunki wcześniejszej spłaty mogą wyglądać różnie, niekiedy mogą się także pojawiać sytuacje, w których będzie problem ze zleceniem takiej spłaty. Jeśli takie możliwości będziemy chcieli wykorzystywać to wydaje się, że najlepiej będzie szukać takiego banku, który daje okazję spłacania w ramach sieci internetowej. Wtedy polecenie spłaty łatwiej będzie wykonać.

Wcześniejsza spłata a prowizja

W większości przypadków prowizja będzie do zapłacenia w przypadku wcześniejszej spłaty do 5 lat od udzielania kredytu. Taka sytuacja sprawia, że wiele osób dopiero po tym okresie decyduje się na spłatę. Jednak tutaj trzeba indywidualnie przeliczyć sobie czy lepiej będzie ponieść prowizję i spłacać jeszcze wcześniej czy lepiej będzie odczekać. W każdej sytuacji wyglądać to może inaczej.

Kiedy nie nadpłacać?

Mamy również takie sytuacje, w których nadpłata nie będzie miała sensu. Przede wszystkim chodzi o sytuacje, gdy warunki kredytu są dla nas korzystne. Musimy pamiętać, że kredyt hipoteczny to nadal najtańszy dostępny pieniądz i wydaje się, że w wielu przypadkach po prostu warto będzie z takich pieniędzy korzystać, ostatecznie dla nas będzie to korzystne.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *