Świat kredytów

Rodzaje kredytów dla firm

Redkacja Żródło
paź 14 2019

kredyty dla firm

W tym wpisie postaramy się powiedzieć nieco więcej na temat form finansowania przygotowywanych dla przedsiębiorców, a więc kredytów bankowych dla firm. Oczywiście nie można przesadzać z finansowaniem firmy przez banki. Można tutaj powiedzieć przede wszystkim, że banki są również firmami prywatnymi, a jednak mają lepsze warunki działania niż prowadząca firmę osoba fizyczna.

Niestety, stosunek zobowiązaniowy jaki powstaje przy zaciąganiu kredytu nie będzie gwarantował nam równych warunków. Bank oczywiście będzie musiał się w jakieś mierze zabezpieczyć przed problemami ze spłatą, jeśli jednak zobaczymy warunki kredytów szybko przekonamy się kto dyktuje tutaj warunki.

Po drugie w aktualnym czasie, gdy panują znaczące niepokoje na rynkach oraz zawirowania tak naprawdę nigdy nie wiadomo co się będzie działo. Niestety może również dojść do poważnych problemów na rynku bankowym co będzie również dla nas kłopotliwe. Dlatego jeśli chodzi o banki i współpracę z nimi na pewno pewna doza ostrożności może się przydać.

Oczywiście nie trzeba banków traktować jako zła. Bez wątpienia ich rola na rynku jest bardzo ważna. Gdyby nie banki trudno byłoby wielu firmom się rozwijać i to na pewno bardzo ważne. Po prostu banki należy traktować jako potrzebne instytucje, ale jednocześnie trzeba umieć działać w taki sposób, by mieć pewną dozę ostrożności.

Kredyty dla firm

Poniżej ogólny podział kredytów dla firm:

  • Kredyty krótkoterminowe (do 1 roku);
  • Średnioterminowe (od 1 roku do 3 lat);
  • Długoterminowe (powyżej 3 lat).

Inny podział może dotyczyć rodzaju kredytów, gdy chodzi o jego funkcjonowanie

Kredyt inwestycyjny

To pożyczka, która jest przeznaczona na określony cel, który będzie zwiększał majątek firmy, powinien być on wyraźnie zaznaczony w umowie kredytowej. Często takich kredytów będzie się udzielać na zakup, budowę bądź przebudowę albo nabycie nieruchomości, kupno maszyn, urządzeń na potrzeby działalności czy nabycie praw, zezwoleń czy licencji.

Kredyt obrotowy

Przeznaczony będzie na działanie firmy bieżące. W przypadku, gdy mamy chwilową utratę płynności finansowej można przeznaczyć go na zapłatę okresowych zobowiązań takich jak czynsze, dzierżawy, podatki, wypłata wynagrodzeń. W przypadku gdy kredyt obrotowy będzie także kredytem odnawialnym można go wiele razy wykorzystywać.

Kredyt w rachunku bieżącym

To bardzo wygodna opcja, w ramach której klient banku ma możliwość korzystania wygodnie z dodatkowych środków finansowych w ramach swojego konta bankowego. To przede wszystkim wyjątkowy komfort i dlatego właśnie ta opcja sprawdza się tak dobrze. W każdej chwili można wykorzystać taką ilość środków jaka będzie nam potrzebna.

Linia kredytowa

To przyznanie limitu, do którego wysokości firma będzie się mogła zadłużyć w okresie trwania umowy. To taka forma, która będzie bardzo podobna do tego jak funkcjonuje kredyt w rachunku. .

Kredyt preferencyjny

To w pewnych rodzajach działalności możliwość skorzystania z kredytu, w którym dodatkowo dostajemy również opcję dopłaty ze strony instytucji państwowych ze względu na rodzaj prowadzonej działalności.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *