Blog

Czym kierować się podczas wyboru soczewek kontaktowych?

Redkacja Żródło
wrz 27 2022

Zastanawiasz się, na co zwracać uwagę wybierając soczewki kontaktowe? Oto kilka wskazówek, dzięki którym dobierzesz idealne soczewki, które pomogą w korekcji Twojej wady wzroku.

Udaj się do specjalisty od ochrony wzroku

To pierwsza i najważniejsza zasada związana z tym, jak w odpowiedni sposób dobierać soczewki. Tylko specjalista podpowie Ci, co możesz zrobić, by właściwie korygować Twoją wadę wzroku. Przede wszystkim najpierw określi parametry Twojej wady refrakcji. Na tej podstawie będzie mógł zaproponować Ci odpowiednie okulary korekcyjne czy soczewki kontaktowe. Częstym błędem popełnianym przez osoby, które noszą okulary korekcyjne, jest samodzielne ustalanie tego, jakie wartości powinny mieć soczewki kontaktowe. Soczewki kontaktowe to inna forma korekcji wzroku niż okulary korekcyjne – ich moc może się różnić, więc samodzielny dobór może spowodować problemy z poprawnym widzeniem.

Zwróć uwagę, jak długo można je użytkować

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Weźmy na przykład jednodniowe - które są jednocześnie jednorazowe. Nie wymagają używania płynu do dezynfekcji czy przechowywania w pojemniczku. Zdejmujesz soczewki kontaktowe i po prostu wyrzucasz je, następnego dnia wyjmując nową parę z opakowania. Soczewki jednorazowe dają możliwość korzystania z nich na co dzień lub jedynie w wyjątkowych okolicznościach, np. na swoje wesele czy inne wydarzenie, podczas którego nie chcesz używać okularów korekcyjnych, przykładowo z uwagi na to, że zasłaniają one makijaż oka.

Taka wygoda wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami. Zazwyczaj soczewki kontaktowe jednorazowe są droższe niż soczewki kontaktowe wielorazowego użytku, jak miesięczne czy dwutygodniowe. Z kolei, gdy decydujesz się na te ostatnie, również zyskujesz komfortowy sposób korekcji wzroku. Jednakże musisz dbać o to, by po każdym zdjęciu poddawać je czynnościom pielęgnacyjnym. Zachowanie zasad higieny jest niezbędne w kontekście korzystania z soczewek kontaktowych.

Jeżeli nie wiesz, jakie soczewki kontaktowe zasługują na uwagę, zapoznaj się z ich zestawieniem -  soczewki kontaktowe, ranking - ten może stanowić dla Ciebie inspirację i pomóc Ci znaleźć odpowiednie soczewki kontaktowe dla siebie.

Źle dobrane soczewki kontaktowe – co dalej?

Masz poczucie, że w nieodpowiedni sposób dobrałeś swoje soczewki kontaktowe? Rozpoznasz to przede wszystkim poprzez to, że będziesz odczuwać cały wachlarz nieprzyjemnych dolegliwości, m.in. ból oka przy mruganiu, złą ostrość widzenia, kłucie podczas mrugania. Więcej na temat objawów związanych ze źle dobranymi soczewkami kontaktowymi przeczytasz w artykule: https://przezszkla.pl/soczewki-kontaktowe/zle-dobrane-soczewki/qqge_kcko. Z tekstu dowiesz się także tego, w jakim momencie rozpoznasz, że coś z Twoimi soczewkami kontaktowymi jest nie tak, jak również, jakie mogą być konsekwencje noszenia źle dobranych soczewek kontaktowych. Przyczyną zwykle jest zakup soczewek z niepewnego źródła lub samodzielna próba ustalenia ich mocy optycznej. Podobne dolegliwości może powodować także brak higieny i błędne założenie soczewek. Koniecznie w takim przypadku należy jak najszybciej umówić się na wizytę u optometrysty, by ustalić, co powodowało problem i jak go wyeliminować na przyszłość.

Artykuł partnera

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *