Kredyty hipoteczne

Wkład własny a kredyt hipoteczny. Część II

Redkacja Żródło
cze 28 2017

kredyt hipoteczny z własnym wkładem

Zabezpieczenie z innej nieruchomości

Sposobem na wkład własny będzie również ustanowienie innej nieruchomości jako ewentualne zabezpieczenie tego kredytu jaki będziemy zaciągać. W sytuacji, gdy kredytobiorca chce kupić nieruchomość wartą 200 tysięcy i nie ma gotówki może ustanowić zabezpieczenie na nieruchomości, która będzie warta około 150 tysięcy złotych. Wtedy będzie miał ogólne zabezpieczenie na poziomie 350 tysięcy i bank będzie z tego zadowolony. Należy jednak pamiętać, że nie we wszystkich bankach taka oferta będzie rzeczywiście dostępna. Część z banków będzie brało taką ewentualność jako zabezpieczenie i zagwarantuje niższą marże. Trzeba jednak pamiętać, że takie rozwiązanie ma również swoje minusy. Jeśli chcemy nieruchomość sprzedać i wartość będzie niższa niż saldo udzielanego kredytu to bank będzie musiał zgodzić się wtedy na zwolnienie z długu takiej sprzedawanej nieruchomości a to nie zawsze będzie takie łatwe.

Wkład własny a koszty kredytu hipotecznego

Wkład własny bezpośrednio wpływać będzie na cenę kredytu hipotecznego. Mamy tutaj dość prostą zależność. Im większy wkład będziemy w stanie przygotować tym więcej będziemy mogli otrzymać ofert. Im większy będzie ten wkład tym niższe będą prowizje oraz marżę kredytu. Szczególnym przypadkiem będzie posiadanie środków na wysokości powyżej 50% wartości nieruchomości, wtedy rzeczywiście te bankowe oferty będą znaczenie lepsze i kredytobiorca będzie mógł prowadzić negocjacje. Lepsza cena kredytu wynikać będzie również z tego, że bank ponosić będzie mniejsze ryzyko. W przypadku niespłacenia kredytu bank chce mieć pewność, że uzyska 100% pieniędzy, które przekazał.

Wkład własny należy wpłacić zanim kredyt będzie uruchomiony. Dlatego właśnie bank będzie najpierw oczekiwał dowodu na to, że będziemy w stanie wpłacić środki, a potem dopiero zdecyduje się na wypłatę kredytu. Na rynku pierwotnym kredyty najczęściej wypłacane będą transzami a część z nich pozwala na finansowanie naprzemienne, w ramach którego sami będziemy układać konkretny schemat płatności pomiędzy kredytobiorcą oraz bankiem. Warunkiem tego będzie ustalenie wyjściowo, że bank odpowiada za zamknięcie inwestycji.

Wkład własny a ubezpieczenie niskiego wkładu

W związku z tym, że od 2017 według KNF trzeba mieć minimum 20%wkładu własnego banki szukają rozwiązań tego problemu dla klienta. Stworzony jest między innymi mechanizm ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. W ten sposób będzie można sobie poradzić z tym co narzuca KNF ponieważ wkład własny zmniejszy się do 10%. Jeśli chodzi o niektóre z dostępnych możliwości mamy również wyceny, którymi się operuje i w ten sposób w niektórych bankach wkładu własnego nie będzie trzeba posiadać.

Czy wykorzystać na wkład własny oszczędności?

To często pojawiające się pytanie. Z jednej strony warto mieć niski kredyt, z drugiej jednak kredyt jest najtańszą formą finansowania więc warto będzie z niej korzystać. Jeśli jednak mamy wysoki wkład własny, to kredyt będzie na lepszych warunkach. Trzeba ocenić czy lepszy efekt da nam włożenie oszczędności we wkład własny czy lepiej wyjdziemy na innym ich inwestowaniu.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *