Pożyczka czy kredyt?

Pożyczka a kredyt – czym się różnią? Cz. I

Redkacja Żródło
cze 12 2017

pożyczka bankowa

Postaramy się krótko powiedzieć, jaka będzie różnica między pożyczką a kredytem gotówkowym. Jakie formalności trzeba załatwiać przy kredycie a jakie przy pożyczce.

Wniosek o kredyt składać można wyłącznie w bankach. Jednak nie każdy może go łatwo dostać, ponieważ będzie trzeba spełniać określone wymogi oraz warunki, które w bankach mogą być różne. Związane jest to bezpośrednio z tym jak wygląda prawo w naszym kraju. Kredyt będzie podlegał bowiem nie tylko ustawie o kredycie konsumenckim, ale jest to również element podlegający prawu bankowemu i tam można przeczytać, że kredyt to czynność bankowa, a więc tylko banki mogą je udzielać. Natomiast pożyczka jest dużo szersza, ponieważ będzie można ją uzyskać praktycznie wszędzie. Można się udać do banku SKOKu, firm pożyczkowych czy też do osoby fizycznej, która także może nam środki pożyczyć. Jedyny warunek jaki trzeba będzie spełnić to posiadanie odpowiedniej gotówki i chęć jej pożyczenia.

Kredyt i pożyczka – formalności?

Pożyczając środki od osoby fizycznej, rodziny czy kogoś ze znajomych nie będzie trzeba mieć tego udokumentowanego w ramach pisemnej umowy. Jeśli chodzi o kredytowanie w banku oczywiście taki stosowny dokument będzie do podpisania. Jest to związane wyraźnie z Prawem Bankowym, gdzie czytamy, że każda umowa kredytowa musi być zawierana na piśmie. Dodatkowo w tej umowie musza zawsze znaleźć się konkretne informacje, które będą wpływać na jej ważność. Chodzi o takie kwestie jak:

  • strony umowy,
  • kwota kredytu,
  • waluta kredytu,
  • termin i zasady spłaty,
  • koszty kredytu,
  • cel, na jaki pożyczamy pieniądze.

Jeśli zobaczymy jakie procedury będą wynikać z wzięcia pożyczki sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli kwota będzie niższa niż 500 złotych cały proces będzie mógł się obejść bez umowy pisemnej, w takiej sytuacji wystarczy wyłącznie słowne ustalenie. Jeśli chodzi o wyższe kwoty będziemy musieli taką umowę na piśmie przygotować, ale nie będzie w tej sytuacji tak rygorystycznych zasad jak to jest związane z udzielaniem kredytów.

ustalenie oraz spisanie konkretnych reguł to stosowne zabezpieczenie na przyszłość, by ewentualnie, gdy pojawi się jakiś nieoczekiwany zwrot dało się rozstrzygnąć sprawiedliwie, która strona w danej sytuacji będzie miała rację.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *