Kredyty hipoteczne

Wkład własny do kredytu hipotecznego cz.1

Redkacja Żródło
cze 22 2017

wkład własny do kredytu hipotecznego

Wkład własny, jeśli staramy się o kredyt hipoteczny to jedna z najważniejszych spraw. Wkład własny będzie wpływał na ilość potencjalnych banków, cenę kredytu czy negocjacje co do warunków. Chcemy więc powiedzieć coś więcej o tych wątkach, które są związane z wkładem własnym.

Minimalny wkład własny

Obecnie gdy stopy procentowe maleją zdolność kredytowa naszych rodaków rośnie praktycznie z miesiąca na miesiąc. Obecnie rodzina czteroosobowa, która dochód 7 tysięcy złotych netto i brak większych zobowiązań będzie mogła dostać około 400 tysięcy na kupno nieruchomości. To rzeczywiście całkiem atrakcyjna propozycja. Problemem jednak może stać się właśnie wkład własny. Po tym jakie rekomendacje zostały wprowadzone przez Komisję Nadzoru Finansowego wiemy, żę kredytobiorcy są zobowiązani do angażowania środków własnych na kupno nieruchomości. Mamy również specjalną tabelę, która pokazuje nam wymagania co do wkładu własnego z uwzględnieniem możliwości obniżenia wkładu własnego przy wykupie ubezpieczenia.

  • 2015 10% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości
  • 2016 15% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości
  • 2017 20% wartości nieruchomości 10% wartości nieruchomości

Oznacza to, że jeśli ktoś chce kupić nieruchomości za 400 tysięcy złotych musi mieć do wniesienia przynajmniej 40 tysięcy złotych. Do tego dochodzić będą koszty podarku, opłaty bankowe, koszty notarialne, dlatego zakup nieruchomości będzie wymagał od nas na start wyłożenia około 60 tysięcy złotych. To ogromna kwota dla większości z nas. jak więc można sobie z tym ewentualnie poradzić?

Zobacz: Kredyt hipoteczny, a wkład własny w 2019 roku >>

Dopłata Mieszkanie dla Młodych a wkład własny

Taką idealną okazją był program dopłat Mieszkanie dla Młodych, który zakładał właśnie dopłatę do wkładu własnego. W zależności od rodzaju nieruchomości i kategorii osób objętych dopłatą można było uzyskać od 10 do nawet 25% wartości nieruchomości. Celem może być tylko zakup nieruchomości. Kredytobiorca musi mieć również pomysł na to jak potem nieruchomość doprowadzi do stanu użytkowania. Coraz więcej banków ma tutaj ofertę drugiego kredytu, który pozwoli na wykończenie nieruchomości.

Wartość rynkowa a wartość transakcyjna

To ciekawa kwestia, która jednak rzadko jest brana pod uwagę. Banki w zależności od własnej polityki ustalają wartość nieruchomości na potrzeby kredytu jako wartość rynkową ustaloną w ramach wyceny z niższą wartością. Część banków daje okazję do tego, by wartość rynkową i różnicę w stosunku do wartości transakcyjnej wnieść jako wkład własny. Kupujemy więc po cenie niższej niż rynkowa a to znaczy, że mamy wkład własny.

Książeczka mieszkaniowa a wkład własny

Część banków może nam jeszcze zaakceptować premię gwarancyjną a więc środki jakie będą zebrane na książeczce mieszkaniowej. Wiele osób posiada taką książeczkę i nie jest to trudne jak się wydaje. Można wybrać się do PKO BP i tam wyliczona będzie nam kwota jaka została zebrana. Potem będzie można wystąpić o wydanie zaświadczenia o oszczędnościach i te środki jakie będą tam zgromadzone staną się właśnie elementem naszego wkładu własnego.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *