Świat kredytów

Ubezpieczenie kredytu. Co dzięki niemu zyskamy?

Redkacja Żródło
maj 1 2017

ubezpieczenie kredytu

Kredyt to zobowiązanie, które towarzyszyć nam będzie latami. Szczególnie, gdy będzie to kredyt hipoteczny. Taki długi okres czasu sprawia, ze oczywiście wydarzyć się może bardzo wiele, szczególnie dziś, gdy nawet umowa o pracę na czas nieokreślony nie daje nam gwarancji, że nie będziemy zwolnieni, a co wtedy z kredytem?

Ubezpieczenie kredytu nie musi więc być traktowane jako zło konieczne. Tak naprawdę może być to ważne zabezpieczenie, gdyby miało wydarzyć się pogorszenie sytuacji materialnej i tym samym problem ze spłatą kredytu. Wtedy ubezpieczyciel przez jakiś czas będzie spłacał nam kredyt za nas. sytuacje takie, które wpisywane są do ubezpieczenia to utrata pracy, ciężka choroba, śmierć czy ubezpieczenie na życie.

Samo to, że jakieś zdarzenie do umowy będzie wpisane nie znaczy, że od razu dostaniemy gotówkę. z zasady jest tak, że jeśli już ubezpieczenie będzie wypłacone to przede wszystkim pieniądze będą skierowane do banku, który z tych środków będzie regulował kredyt. Jest także opcja zabezpieczenia dla banku, który w ten sposób chroni się przed sytuacją, w której klient nie będzie kredytu spłacał.

Ubezpieczenia kredytów – jakie rodzaje?

Pierwszy podział będzie na fakultatywne i obowiązkowe ubezpieczenia. Obowiązkowe są w momencie, gdy występuje niski wkład własny. Ubezpieczenie mieszkania na wypadek takich zdarzeń jak pożar również może być obowiązkowe. Pomostowe ubezpieczenie dotyczyć będzie tylko kredytów hipotecznych i będzie związane z sytuacją do momentu dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Późniejsze wykupienie ubezpieczenia również będzie uzależnione od banku i umowy. Większość instytucji taką możliwość będzie nam dawać. Najczęściej uniknie się oczywiście wyższych rat kredytu, dlatego wiele osób niechętnie bierze takie ubezpieczenie. Ale na pewno warto będzie sobie rozważyć czy taka opcja nam będzie rzeczywiście potrzebna. Stawki ubezpieczenia są zróżnicowane i mogą się zmieniać w stosunku do tego jak zmienia się nasza sytuacja. Jeśli już ubezpieczyciel musiał za nas płacić trzeba się liczyć z tym, że stawka do zapłacenia będzie wyższa. Koszt ubezpieczenia będzie także uzależniony od banku oraz firmy ubezpieczającej. Niekiedy banki mają listy ubezpieczycieli, którzy są akceptowani. Koszt może być liczony albo od całości kredytu albo też od miesięcznej raty; ubezpieczenie jest pomocne również w momencie, gdy mamy niski wkład własny i niską zdolność. Wtedy dzięki niemu nasza szansa na kredyt będzie znacznie większa. Czasami proponowane są również ubezpieczenia grupowe, mogą być one opcją, która będzie gwarantować nam komfort oraz niski koszt ubezpieczenia.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *