Kredyty hipoteczne

Wycena nieruchomości do kredytu hipotecznego

Redkacja Żródło
cze 16 2017

wycena nieruchomości

Złożenie wniosku kredytowego o kredyt hipoteczny wymaga zrobienia wyceny nieruchomości. Nie będzie to duży koszt, ale trzeba o tym pamiętać. Wycena może nam także pomóc w uzyskiwaniu kredytu.

Kto zajmie się wykonaniem wyceny?

Za wykonanie wyceny odpowiada rzeczoznawca majątkowy. To osoba, która posiada oficjalne zawodowe uprawnienie do szacowania nieruchomości. To jeden z takich zawodów, który traktowany jest jako zawód zaufania publicznego. Osoba, która zajmuje się obowiązkami rzeczoznawcy musi kierować się etyką, bezstronnością i pełnym profesjonalizmem. Rzeczoznawca majątkowy, jeśli chce wykonywać wyceny na rzecz banków musi wziąć udział w specjalnym szkoleniu bankowym, by zostać wpisanym na listę rzeczoznawców.

Jak szacuje się wartość nieruchomości ?

Klasyczne wykorzystywane często podejście ma charakter porównawczy. Polega to na zbieraniu danych dotyczących sprzedaży podobnych nieruchomości z pewnego okresu z tego samego obszaru, na którym nieruchomość się znajduje. Podobieństwo pozwala określić cenę metra kwadratowego co dalej będzie pozwalało na określenie wartości całej nieruchomości.

Wycena nieruchomości do kredytu - własna czy bankowa?

To pytanie pojawia się w głowie praktycznie każdego klienta, gdy wybiera kredyt. To tak naprawdę zależeć będzie od wybranych banków i inwestycji. Jak wspominaliśmy czasami warto składać ofertę w kilku bankach, a wybór kilku będzie związane z wykonaniem kilku wycen. To jak wiadomo generuje kilkaset złotych dodatkowych kosztów. Dlatego należy starać się ograniczać koszty. Jeśli chodzi o te kwestie, które będzie trzeba rozważyć to działanie, które będzie można podjąć ostatecznie po wyborze banków. Warto wspomnieć, że własna wycena bankowa potrafi często załatwić nam nieco szybciej kredyt. Wycena własna musi mieć formę operatu szacunkowego zgodnego z wytycznymi.

Czy wszystkie banki honorują własną wycenę?

Każdy bank podejmuje decyzję co do akceptacji własnej wyceny na własną rękę. Dlatego właśnie tutaj trzeba rozważyć odpowiednio tą kwestię: Banki akceptujące: Alior, Deutsche Bank, BGŻ BNP Paribas, ING Bank Śląski, Millennium, BOŚ Bank, PEKAO Bank Hipoteczny, PEKAO S.A, Raiffeisen Polbank, Eurobank

Banki nie akceptujące: PKO BP, Citi Handlowy, mBank, BZ WB

Wartość rynkowa vs. wartość transakcyjna

Wartość rynkowa zostanie określona w operacie szacunkowa. Wartość transakcyjna to wartość jaka określona będzie w umowie między stroną kupującą oraz sprzedającą. W zależności od banków może być przyjmowana wyższa bądź niższa wartość. Będzie to miało duże znaczenie przy ofertach szczególnie atrakcyjnych, gdzie okazyjna cena będzie potwierdzona również operatem szacunkowym.

Cena za operat szacunkowy

Cena za wykonanie operatu będzie różna w zależności od lokalizacji czy rodzaju nieruchomości. Na rynku warszawskim za wycenę mieszkania płacimy około 500 złotych, za dom już 800-1000.

Wartość prognozowana

Czasami pojawia się zdziwienie, że wycenić można mieszkanie czy dom w budowie. W tym celu dokonywana będzie wycena nieruchomości docelowej, która będzie miała powstać.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *