Świat kredytów

Sposoby na poprawę zdolności kredytowej

Redkacja Żródło
maj 2 2018

ocena zdolności kredytowej

Każdy potencjalny kredytobiorca w momencie ubiegania się o jakiekolwiek pieniądze będzie musiał mieć dokonaną ocenę zdolności kredytowej. Zdolność kredytowa to, mówiąc bardzo oględnie, maksymalna suma pieniędzy, jaką klientowi można pożyczyć na określonych warunkach, zwykle wyrażona jako wartość miesięcznej raty lub jako różnego rodzaju klasa czy ranga. Jest to skomplikowana kwestia i do tego każdy bank ma do niej swoje własne podejście. Chodzi tutaj o to, by zminimalizować ryzyko niespłacenia przez klienta zobowiązań. Jest to bardzo ważne, ponieważ niespłacone pieniądze to dla banku konieczność wyłożenia ich z własnej kieszeni.

Starając się o kredyt, będzie nam zależało na możliwie wysokiej ocenie naszej zdolności kredytowej, co wiąże się z możliwością uzyskania większych sum pieniędzy i lepszych warunków umowy kredytowej. Nie jest o to łatwo, ponieważ banki mają swoje sposoby wyliczania zdolności kredytowej i nie informują nas o szczegółach tego procesu. Zawsze ważne jest jednak kilka bardziej i mniej oczywistych kwestii.

Przy niewielkich sumach wystarczy wylegitymować się określonym dochodem. Nie chodzi o byle jaki dochód, ale o pieniądze, na które możemy liczyć stale i które są w pełni udokumentowane oraz opodatkowane. Najlepsza sytuacja jest taka, w której dobrze zarabiamy na umowie bezterminowej o pracę. Im wyższe zarobki tym lepiej. W gorszej sytuacji są osoby pracujące na umowach o dzieło i podobnych, w przypadku których bardzo ważna jest ciągłość takich umów. W najgorszej sytuacji są osoby z niepewnym zatrudnieniem, na przykład na umowach czasowych wygasających w terminie do 6 miesięcy.

Dla banków ogromne znaczenie ma to, jak do tej pory radziliśmy sobie z pożyczkami i kredytami. Najgorsza sytuacja jest oczywiście wtedy, kiedy widniejemy na liście osób niespłacających swoich długów. Jest to problem zazwyczaj przekreślający nasze szanse na pieniądze. Całkowicie czyste konto także jednak nie jest dobrą sytuacją, ponieważ jeśli nigdy nie mieliśmy żadnego kredytu czy chociażby karty kredytowej, nie mamy tak zwanej pozytywnej historii kredytowej. Bank nie wie, czy będziemy w stanie planować nasz budżet z kredytem do uwzględnienia. Nie zawsze jest to łatwe.

Bank najprawdopodobniej poprosi nas również o prawo wglądu do naszego konta. Zanalizowane zostanie to, czy regularnie płacimy z tego konta nasze zobowiązania i czy wpływa na nie nasza pensja. Różne nietypowe, dziwne czy po prostu podejrzane transakcje, na przykład spłata kredytu dla rodziny, może być wielkim minusem w naszych staraniach.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *