Kredyty hipoteczne

Umowa przedwstępna a kredyt hipoteczny

Redkacja Żródło
cze 6 2017

umowa przedwstępna a kredyt

Jeśli ktoś kupuje nieruchomość, to umowa przedwstępna będzie ważnym elementem całej transakcji. Mówiąc najogólniej w umowie przedwstępnej strony będą zobowiązać się dalej do zawarcia konkretnej umowy na określonych wcześniej warunkach.

Umowa przedwstępna a kredyt – co to znaczy dla banku

Teoretycznie w takiej umowie strony mogą zapisać co tylko chcą, ale trzeba pamiętać, że bank nie na wszystko będzie się zgadzać. Jeśli zamierzamy zaciągać kredyt hipoteczny i zgodzimy się na warunki w umowie, ale bank ich nie zaakceptuje, to potem okaże się, że umowa nie dojdzie do skutku i straci się zadatek. Warto więc wiedzieć jakich elementów powinno się unikać, gdy chodzi o umowę przedwstępną, ponieważ może to być potraktowane przez bank niekorzystnie.

Zapłata przed umową sprzedaży

Nie ma możliwości zapłaty przed umową. Jeśli finansujemy mieszkanie na rynku wtórnym bank będzie wypłacał środki dopiero po kredycie notarialnym, gdy już będziemy właścicielami nieruchomości. Wtedy środki przelewane są na konto podawane w akcie notarialnym. Jeśli umówimy się w umowie przedwstępnej, że opłata będzie wcześniej, to nie będziemy mogli tego spełnić i straci się zadatek. Dlatego można tutaj zastosować inne opcje.

Zapłata ceny w ratach

Bank zamyka transakcje, co oznacza, że najpierw idą nasze środki, a dopiero potem bank uruchamia kredyt hipoteczny. Z reguły kredyt wypłacony jest jednorazowo. Środki przelewane są w całości i robione to będzie po akcie notarialnym. Jeśli umowa będzie ustalona tak, że najpierw wkład własny, potem rata kredytu i druga jego część to bank tego nie zaakceptuje. Takie umowy przedwstępne też są kształtowane i to błędne rozwiązanie.

Wkład własny wpłacany na końcu

To kolejny błędny zapis, ponieważ tak jak było już zauważone to bank zawsze będzie zamykał transakcję. Nie ma takiej możliwości, że bank wypłaca kredyt a potem dopłacamy resztę ze swoich środków takie sytuacje czasami wpisywane są do umowy przedwstępnej, a trzeba pamiętać, że nie będą one akceptowane przez bank i realizacja w takiej formie nie dojdzie do skutku.

Zapłata w dniu podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność

Jeśli taki zapis pojawia się w umowie przedwstępnej również pojawia się problem. Trzeba pamiętać, że dla sprzedającego końcem starań jest tak naprawdę umowa przedwstępna a potem wszelkie zmiany będą już tylko ewentualnie jego dobrą wolą więc pojawi się z tym spory problem. Pamiętajmy, że wypłata kredytu w dniu podpisania umowy kredytowej nie będzie możliwa od strony praktycznej. Zanim załatwi się wszystkie sprawy związane z dokumentami do centrali trafią one najczęściej dopiero na drugi dzień więc wtedy dopiero może być wypłacony kredyt.

Mieszkania dla Młodych

W przypadku dopłat MDM trzeba pamiętać, że wypłaty będą jeszcze późniejsze, ponieważ cała dokumentacja musi jeszcze przedostać się przez BGK, dlatego będzie się to przeciągać. Z tego powodu będzie trzeba w umowie przedwstępnej w jakiejś mierze się chronić przed zastosowanie nieco dłuższego terminu, wtedy nie będzie problemów z jego dotrzymywaniem.

Udostępnij

Your email address will not be published. Required fields are marked *